Telewizja w naszych domach jest codziennością. Niekiedy nie mamy czasu włączyć telewizora, a kiedy już znajdziemy te kilka wolnych chwil pojawia się problem ponieważ nie możemy obejrzeć ciekawego programu czy filmu ponieważ praktycznie kanału nie widać. Na naszym terenie problemem jest kanał TVP1 posiadający dużo zakłóceń spowodowanych niską mocą nadawczą w Piaskach (50kW) oraz ukształtowaniem terenu górskiego. Kanał ten pojawi się już w czerwcu tego roku wraz z innymi wchodzącymi w pakiet MUX-1.
Od Listopada zeszłego roku mamy na terenie naszej gminy zasięg telewizji cyfrowej, czyli możemy oglądać telewizję bez zakłóceń w idealnym obrazie i w przestrzennym dźwięku. Na terenie miasta i gminy możemy złapać sygnał z Piask (z którego analogowo każdy korzysta do tej pory) oraz z Tarnawatki (rejon Kosobud i Guciowa). Oba nadajniki nadają pakiet MUX-2, czyli takie kanały jak:
- Polsat
- TVN
- TVN 7
- TV4
- TV6
- TV Puls
- Polsat Sport News
- kanał Puls 2 (jest testowy i nikt nie wie czy kiedykolwiek wystartuje, prawdopodobnie koncesja zostanie odebrana i pojawi się tutaj inny kanał).
W niektórych miejscach gminy, korzystając z anteny kierunkowej o dobrej mocy, możemy złapać sygnał z nadajnika Sucha Góra (Rzeszów) który posiada MUX-1. Nie jest to dobre rozwiązanie bo sygnał jest o bardzo niskim poziomie sygnału i może usłyszymy dźwięk ale obrazu już niestety nie zobaczymy.
Od 1 czerwca zostaną dodane kanały:
- TVP 1 HD
- TVP 2
- TVP Info Lublin
- Eska TV
- TTV
- PoloTV
Co jest potrzebne do odbioru sygnału cyfrowego?
Dekoder STB - można go kupić w sklepach komputerowych, z elektroniką. Ważne żeby był zgodny z normami NTC w Polsce! Czyli:
- MPEG 4
- DD Plus (Dolby Digital Plus) - wymagany dla kanałów TVN - Polsat - TVP
- posiada złącza: Euro - HDMI
- USB na nagrywanie programów (nie obowiązkowe ale wskazane)
Jeżeli kupisz dekoder i nie będzie on "łapać" sygnału na kanale odpowiadającym nadajnikowi w pobliżu, sprawdź czy posiada MPEG-4. Nie posiada? Zwróć towar do sprzedawcy - musi go przyjąć jeżeli nie spełnia on norm NTC.
Poza dekoderem musisz mieć... starą antenę :) Nic więcej nie jest potrzebne!
Jeżeli mieszkasz w bloku - wystarczy kawałek drutu na balkonie, sygnał powinno złapać na poziomie 70/80% i będzie działać. Masz własny dom? Antena może zawisnąć tam gdzie Ci się podoba, ważne żeby była w miarę dobrze umieszczona i nie kołysała się przy mocnym wietrze.
Ile mnie to kosztuje?
Jeżeli chcesz to zmieścisz się w 100zł lecz, dekodery z najniższej półki cenowej nie mają żadnego wsparcia w Polsce. W większości są to "Made in China", lepiej zainwestować w dekoder za 150-200zł wyprodukowany w naszym kraju. Mamy pewność że nie zostaniemy na lodzie w razie awarii sprzętu. Pamiętaj! Opłaty za odbiór telewizji i radia nadal Cię obowiązują. Więcej informacji o tej opłacie na stronie Poczty Polskiej oraz w okienkach urzędu pocztowego.
Notka dotycząca kolejnych kanałów :)
Niektóre osoby chciałyby posiadać kanał Trwam lub Tele5, póki co te kanały nie trafiły do żadnego pakietu MUX, możliwe że w przyszłości pojawią się. Od 2015r. KRRiT będzie uwalniać częstotliwości co zaowocuje większą ilością kanałów, także tych z pakietów satelitarnych.
Więcej informacji:
http://www.emitel.pl/ - operator techniczny, jest tam też forum na który możemy zapytać o kwestie techniczne. Tam też są listy serwisowań, czyli godzin w których nadajnik będzie wyłączony.
http://www.polskacyfrowa.org/ - serwis rządowy, dokładnie prowadzony przez UKE - możemy zobaczyć obrazowo jak podłączyć TV do STB.
http://www.krrit.gov.pl/ - ogólnie opisane to co we wszystkich powyższych stronach. Z mojej strony dodam że nie warto wierzyć na słowo osobom które wypowiadają się przed kamerami i są przedstawicielami UKE oraz KRRiT. W kwestii NTC było już za dużo wpadek ze strony tych instytucji. Najpewniejsze informacje są na stronie emitel.pl
artykuł przesłany od użytkownika portalu www.zwierzyniec24.pl
Copyrights © 2010 . zwierzyniec24.pl